Gorska hitrostna dirka v Lučinah

Hitrosti prek 150 km/h: na cesti proti Lučinam skoraj padel nov absolutni rekord

1

GHD Lučine | Foto Gregor Pavšič

Na zaviti gorenjski cesti so bile hitrosti vrtoglavo visoke, zmagovalec Federico Liber pa je s formulo rekordni dosežek zgrešil za 19 tisočink sekunde. Lučinska dirka kot napoved tradicionalne gorske dirke evropskega prvenstva v Ilirski Bistrici.

Cesta med Todražem pri Gorenji vasi in Lučinami je gostila drugo letošnjo slovensko gorsko hitrostno dirko. Junak dirke je bil italijanski voznik Federico Liber (gloria C8P evo), ki je v Lučinah zmagal že tretjič. Čeprav letos na štartu ni bilo njegovega glavnega tekmeca od lani, Vaclava Janika, je Liber pritiskal na vso moč in svoj rekord steze zgrešil le za 19 tisočink sekunde. Po treh vožnjah je imel povprečno hitrost 118 kilometrov na uro in skoraj 20 sekund prednosti pred rojakom Alessandrom Tinaburrijem (gloria C8 evo) in Lazslom Szaszem (reynard 3000).

Semafor kazal hitrosti več kot 150 kilometrov na uro

Federico Liber odločno na štartu gorske dirke v Lučinah | Foto: Gregor Pavšič Federico Liber odločno na štartu gorske dirke v Lučinah Foto: Gregor Pavšič Čeprav gre za precej ozko cesto z ne najnovejšo asfaltno podlago, so bile hitrosti zavidljive. Nekaj sto metrov po štartu je ob cesti postavljen opozorilni zaslon s prikazom hitrosti, ki je namenjen prehitrim voznikom. V zadnjih dveh dnevih je bila tu cesta seveda zaprta za ves promet. Že najhitrejši klasični avtomobili, ki so sicer močno predelani in z nekaj sto "konji" pripravljeni za lov na rekorde na gorskih hitrostnih dirkah, so do tega mesta dosegli hitrost vse do 155 kilometrov na uro.

Med tako imenovanimi "turnimi avtomobili" je bil kralj Lučin avstrijski dirkač Karl Schagerl (volkswagen golf G60), ki je bil s štirimi rekordnimi časi prehiter tudi za Bolgara Nikija Zlatkova z repliko znamenitega audija S1 quattro.

Druga letošnja zmaga za državno gorsko hitrostno prvenstvo za Aleša Preka | Foto: Gregor Pavšič Druga letošnja zmaga za državno gorsko hitrostno prvenstvo za Aleša Preka Foto: Gregor Pavšič

Za dober dosežek na gorski dirki morajo biti pred štartom očiščene tudi brezprofilne gume. | Foto: Gregor Pavšič Za dober dosežek na gorski dirki morajo biti pred štartom očiščene tudi brezprofilne gume. Foto: Gregor Pavšič

Težave Bubniča, druga letošnja zmaga Preka

Med Slovenci je bil s svojim vse boljšim športnim prototipom gibson najhitrejši Vladimir Stankovič. Skupno je bil sedmi najhitrejši. V boj s Schagerlom in Zlatkovom bi se lahko vmešal tudi Milan Bubnič z lancio delto, a se mu je v prvi tekmovalni vožnji strgal jermen servo volana. Tudi drugo vožnjo je moral odpeljati z izjemno trdim volanskim mehanizmom, tako da je lahko v slovenskem državnem prvenstvu komaj rešil tretje mesto.

Zmaga je pripadla Alešu Preku (honda civic), nekdanjemu evropskemu gorskemu prvaku. To je bila za Preka že druga zmaga v letošnji sezoni, s čimer nov Bubničev naslov prvaka prav zagotovo ne bo rutinirano opravilo. Drugi v Lučinah je bil z novim dirkalnikom Luka Likovič (BMW M3), kar je njegov najboljši rezultat do zdaj.

Tesni obračuni dobra napoved dirke v Ilirski Bistrici

V diviziji I je zmagal Andrej Prelc (suzuki swift) pred Domnom Buhom (peugeot 205) in Jankom Čebronom (MG ZR 105). V diviziji II so bili najhitrejši Matevž Čuden (renault clio), Tilen Pogačar (volkswagen golf I) in Slavko Komel (opel astra). V diviziji III je Prek slavil pred Blažem Podlesnikom in Rokom Vidmarjem (oba peugeot 208 R2).

Dirka v Lučinah je bila le uvod v tradicionalno gorskohitrostno dirko v Ilirski Bistrici, ki bo tudi letos del evropskega prvenstva. Na cesti proti Šembijam bodo dirko organizirali prvi konec tedna v septembru.

Vladimir Stankovič je bil s prototipom najhitrejši med slovenskimi dirkači. | Foto: Gregor Pavšič Vladimir Stankovič je bil s prototipom najhitrejši med slovenskimi dirkači. Foto: Gregor Pavšič

Tradicionalni gosti gorskih dirk so tudi slovenski starodobni avtomobili. | Foto: Gregor Pavšič Tradicionalni gosti gorskih dirk so tudi slovenski starodobni avtomobili. Foto: Gregor Pavšič

Drugo mesto v slovenskem državnem prvenstvu za Luko Likoviča (BMW M3) | Foto: Gregor Pavšič Drugo mesto v slovenskem državnem prvenstvu za Luko Likoviča (BMW M3) Foto: Gregor Pavšič

Po tehničnih težavah Milan Bubnič (lancia delta) ni mogel v boj za najvišja mesta. | Foto: GHD Lučine Po tehničnih težavah Milan Bubnič (lancia delta) ni mogel v boj za najvišja mesta. Foto: GHD Lučine

Nikolay Zlatkov in audi quattro S1 sta bila spet gosta slovenskih cest. | Foto: GHD Lučine Nikolay Zlatkov in audi quattro S1 sta bila spet gosta slovenskih cest. Foto: GHD Lučine