Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
19. 10. 2016,
4.11

Osveženo pred

6 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Red 10

9

Natisni članek

UKC Maribor Janez Lavre Vid Doria KPK NSi

Sreda, 19. 10. 2016, 4.11

6 let, 7 mesecev

Je šef mariborske bolnišnice z zaposlitvijo partnerice prestopil mejo zakonitega?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Red 10

9

Janez Lavre, UKC Maribor | Foto STA

Foto: STA

Na seji sveta UKC Maribor prihodnji torek se bo moral prvi mož bolnišnice Janez Lavre ponovno zagovarjati zaradi zaposlitve svoje partnerice na mestu svetovalke. Primer preiskuje KPK, po navedbah predsednice sveta zavoda Vlaste Kovačič Mežek pa je Lavre svetu pojasnil, da nezakonitosti ni bilo. Morebitnih ukrepov pa Lavretova nadzornica ne izključuje.

Vršilec dolžnosti direktorja mariborske bolnišnice Janez Lavre je takoj po julijskem imenovanju na položaj spremenil sistemizacijo delovnih mest, v okviru katere je predvidel tudi dve svetovalski mesti. Na eno od teh je nato zaposlil svojo zunajzakonsko partnerico Danijelo Čepin, ki je postala njegova svetovalka za vzdrževanje, varstvo okolja in zdravja.

Razpis je bil odprt le tri dni, za delovno mesto pa ni bilo zahtevanih niti dneva delovnih izkušenj, je septembra poročal Večer. Med petimi prijavljenimi je Lavre nato, kot nam je potrdil, sam izbral Čepinovo. Njena osnovna bruto plača (brez dodatkov) znaša 1.220,94 evra. 

Javni funkcionarji se morajo s svojimi dejanji izogibati že videzu nasprotja interesov, ne le dejanskim nasprotjem interesov, opozarja generalni sekretar Transparency International Vid Doria. | Foto: STA , Javni funkcionarji se morajo s svojimi dejanji izogibati že videzu nasprotja interesov, ne le dejanskim nasprotjem interesov, opozarja generalni sekretar Transparency International Vid Doria. Foto: STA ,


Državljan po tragediji svetuje ministrici: Stopnice se pometa od zgoraj navzdol 

Sedem ovadenih zaradi šempetrske tragedije

Zakaj za zdravila brez recepta plačujemo več kot sosedi?

V Sloveniji letos rekordno število okuženih z virusom HIV


Sum kaznivega dejanja?

Lavre trdi, da je vse potekalo v skladu z zakonom. "Nisem ustanovil tega delovnega mesta zanjo. Ko sem proučil situacijo in se pogovoril z nekaterimi svetovalci, sem ugotovil, da je to področje treba okrepiti. Zanj pa potrebujem ljudi, ki jim zaupam in so kompetentni," je dejal že za Večer. 

Generalni sekretar Transparency International Vid Doria pa opozarja, da po javno dostopnih informacijah obstajajo sumi kršitev 37. člena zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, zato bodo primer posredovali protikorupcijski komisiji. Kot pravi, zakon v omenjenem členu "jasno določa obveznost izogibanja nasprotju interesov in prepoved omogočanja zasebne koristi pri opravljanju funkcije". Pri tem Doria opozarja, da se morajo funkcionarji s svojimi dejanji izogibati že videzu nasprotja interesov, ne le dejanskim nasprotjem interesov. 

Lavretova poteza bi lahko bila celo kaznivo dejanje. Po besedah Dorie lahko v primerih klientelističnih, nepotističnih ali kronističnih zaposlitev govorimo o sumu zlorabe uradnega položaja za pridobitev protipravne premoženjske koristi, ki se lahko kaznuje z zaporom od treh mesecev do petih let. 

 

Seja prestavljena, zapisnika prejšnje še ni

Zaradi omenjene zaposlitve se je Lavre že konec septembra zagovarjal tudi na seji sveta zavoda, ki je "nadzorni svet" bolnišnice.

Kaj se je dogajalo na seji, uradno ni znano, saj je bila zaprta za javnost, zapisnika pa v UKC Maribor tri tedne po seji še nimajo. Po naših informacijah naj bi nekateri člani sveta vztrajali, da se zgodba razčisti.

Predsednica sveta zavoda Vlasta Kovačič Mežek nam je potrdila, da jih je vodstvo bolnišnice na septembrski seji ustno seznanilo s postopki in zatrdilo, da so potekali skladno z zakonodajo. Tema pa bo na mizi tudi na seji prihodnji torek, na kateri bodo po besedah Kovačič Mežkove obravnavali pisno gradivo ter tudi opredelili morebitne ukrepe. Na vprašanje, kakšne, ni odgovorila.

UKC Maribor bo zaradi zaposlitve Danijele Čepin pod drobnogledom KPK. | Foto: Marko Vanovšek UKC Maribor bo zaradi zaposlitve Danijele Čepin pod drobnogledom KPK. Foto: Marko Vanovšek

KPK že preiskuje

Primer zaposlitve Čepinove pa preiskuje tudi KPK. Kdo je Lavreta prijavil, ni znano.Tako Lavre kot Kovačič Mežkova sta dejala, da za zdaj za mnenje nista zaprosila, na KPK pa nam imena prijavitelja niso izdali.

Lavre medtem še vedno uživa zaupanje Kovačič Mežkove. "Zame, kot predsednico sveta in verjamem, da tudi za člane sveta, je pomembno, da  se dogajajo pozitivni premiki na področjih, ki so bili v zadnjem letu označeni kot kritični, da poteka ustrezna komunikacija med vodstvom in zaposlenimi. Razumeti moramo, da se nakopičenih težav, predvsem kadrovskih in organizacijskih, ne da odpraviti v kratkem času. Vsi v svetu pa zahtevamo, da so vsi postopki vodstva UKC Maribor zakoniti," pravi.

Kdo Lavretu gleda pod prste?

Gregor Pivec | Foto: Matej Leskovšek Foto: Matej Leskovšek Kot pravijo sogovorniki blizu vodstva bolnišnice, si je Lavre sicer v treh mesecih na čelu UKC Maribor odprl že nekaj front. Kar nekaj osebnih zamer naj bi si nakopal s kadrovskimi potezami, predvsem z odpuščanjem kadrov iz kroga SDS-ovega Gregorja Pivca (na sliki desno), ki je pred Lavretom vodil bolnišnico.

Med njimi naj bi bila Gregor Danko (nekdanji pomočnik direktorja za kadrovske in pravne zadeve) in Darko Kuhar (nekdanji pomočnik direktorja UKC za investicije), njuni delovni mesti pa je Lavre takoj po prihodu na vrh bolnišnice ukinil.

Še vedno pa sta v vodstvu UKC Maribor zaposlena David Felser in Peter Weissensteiner, ki je sta bila med Lavretovimi protikandidati za vodenje bolnišnice.

Po naših informacijah pa naj bi Lavretu posebej gledali pod prste tudi zaradi stališč NSi glede zdravstva. NSi je v začetku tega leta predstavila predlog reforme zdravstva, ki pa gre po mnenju nekaterih virov blizu koalicije v smeri privatizacije zdravstva. Lavre je član izvršilnega odbora NSi, enega vodilnih organov stranke. Omenimo pa, da po naših informacijah na novembrskem kongresu ne bo več kandidiral za to funkcijo.

Ne spreglejte