Shai Gilgeous Alexander Kyrie Irving Oklahoma CIty Thunder Jason Kidd Luka Dončić Luka Dončić Dallas Mavericks NBA Liga NBA

Nedelja, 19. 5. 2024, 4.57

2 tedna

Liga NBA, 18. maj, 2. krog končnice

Norišnica v Dallasu! Luka Dončić in druščina po veliki drami v konferenčnem finalu! #video

Luka Dončić | Dallas je izkoristil zaključno žogo za konferenčni finale. Po prvem polčasu mu ni kazalo najbolje, a je sledil preobrat, Luka Dončić pa je vpisal že tretji zaporedni trojni dvojček v končnici. | Foto Reuters

Slovenski košarkarski dragulj Luka Dončić je s soigralci na tekmi z infarktno končnico unovčil prvo zaključno žogo za uvrstitev v konferenčni finale. Dallas Mavericks so po prvem polčasu zaostajali za 16 točk, a nato po junaškem preobratu le premagali Oklahomo City Thunder s 117:116 in dobili serijo s 4:2. Dončić je vknjižil tretji zaporedni trojni dvojček (29 točk, 10 skokov, 10 asistenc, a je tudi izgubil sedem žog), pri gostih pa je znova izstopal Shai Gilgeous-Alexander (36), ki je postal tragični junak srečanja, saj je ob vodstvu Oklahome 116:115 dve sekundi pred koncem storil prekršek nad P.J. Washingtonom. Ta je zadel dva od treh prostih metov in popeljal Dallas med najboljše štiri ekipe. Kyrie Irving nadaljuje neverjeten niz, saj je dobil vseh 14 dvobojev končnice, na katerih bi se lahko končala serija. Dončić je takšnih tekem v karieri odigral osem in petič zmagal! Dallas bo v noči na ponedeljek izvedel ime tekmeca v konferenčnem finalu. To bo Denver ali Minnesota.

Dallas Mavericks Luka Dončić Kyrie Irving
Sportal Prizor, ki je po veliki zmagi Dallasa povedal vse #video

Dallas Mavericks : Oklahoma City Thunder 117:116 (23:30, 48:64, 83:90)

Učinek Luke Dončića: 29 točk (met za tri 4/6, met za dve 5/9, prosti meti 7/7), 10 sk., 10 as., 2 ukr. žogi, 7 izg. žog v 44 minutah in 44 sekundah

Najboljši strelci: Dončić 29, Irving (trojke 4/10) in Jones Jr. 22 (trojke 4/6), Lively II 12 (15 sk.), Gafford 10 (7 sk.), Washington Jr. 9 (trojke 2/5); Gilgeous-Alexander 36 (met iz igre 14/25, trojke 4/5, 8 as.), Jal. Williams 22 (trojke 3/5, 9 sk., 8 as.), Holmgren 21, Dort in Joe 11

"Tako naporne serije še nisem igral v končnici lige NBA," je nedavno dejal Kyrie Irving. Ima obilico izkušenj, prvak lige NBA je postal že leta 2016, tako da ima njegova beseda ogromno težo. In res. Sodeč po tem, kar sta Dallas in Oklahoma City priredila ljubiteljem košarke na šesti tekmi konferenčnega polfinala, ko so se gostje zavedali, da bi bil poraz za njih že usoden, gostitelje pa je motivirala misel, da bi lahko pred domačim občinstvom izločili prve nosilce zahodne konference, je košarkarska javnost spremljala neumorno bitko, v kateri so bili za ščepec boljši varovanci Jasona Kidda.

Vrhunci razburljivega dvoboja v Dallasu:

Z ogromno pomočjo Luke Dončića, ki je vknjižil še tretji zaporedni trojni dvojček, čeprav se je nekaj časa spogledoval celo z nenavadnim zgodovinskim dosežkom, saj je izgubil sedem žog in se bližal dvomestni številki tudi v tej statistični prvini, in celotne ekipe, v kateri so zelo pomemben delež dali poleg dvojca LuKai (29 in 22 točk) še Derrick Jones Jr. (22 točk, tretjič zapored je izboljšal osebni strelski rekord v končnici), centra Dereck Lively II (12 točk in 15 skokov, ko je bil na parketu, je bil Dallas boljši kar za +26, po tekmi pa si je prislužil ogromno pohvalo Dončića) in Daniel Gafford (10 točk in 7 skokov, ki pa ekipi ni prinesel rezultatskega ugodja, saj je bil Dallas v obdobju njegove igre v zaostanku z -18) ter P.J. Washington Jr. (9 točk), ki se je strelsko prebudil ob najbolj primernem času in v zadnji četrtini sprva s trojkama, nato pa še prostima metoma popeljal Mavericks v konferenčni finale.

Objem Luke Dončića in Kyrieja Irvinga po zmagi, ki je Dallas odpeljala v konferenčni finale:

Oklahoma prekrižala načrte Dallasu v prvem polčasu

Čeprav se je ob pomoči bučnih navijačev pričakoval "atomski" začetek Dallasa, pa se je šesta tekma odpeljala v povsem obratno smer. Na svoj račun so lahko sprva prišli privrženci Oklahoma Cityja. Košarkarji Dallasa v prvem polčasu še zdaleč niso pokazali tistega, kar jih je krasilo večji del serij proti LA Clippers in Oklahoma Cityju. Igra v napadu ni stekla, Luka Dončić, ki je resda zadel večino metov (5/6 iz igre, od tega trojke 3/4) in ni tako pogosto zaključeval napadov, je imela težave s sestavljanjem akcij in iskanjem prostih soigralcev. Izgubil je kar pet žog, Dallas pa skupno 11.

Slovenski superzvezdnik je veliko živcev in energije izgubil z nestrinjanjem s številnimi sodniškimi odločitvami, ki so dovoljevale grobo igro gostov. Prejel je tudi tehnično napako. Počel je ravno tisto, kar ni na peti tekmi konferenčnega polfinala, ko je zatrjeval, da je raje, kot da bi se pritoževal nad sodniki, želel uživati v košarki. Tokrat si ni mogel pomagati, veliko spornih odločitev je iz njega izvabilo žolčne proteste.

Brezkompromisni Lu Dort je znova povzročal veliko težav Luki Dončiću, a se je na koncu vendarle smejalo 25-letnemu Ljubljančanu. | Foto: Reuters Brezkompromisni Lu Dort je znova povzročal veliko težav Luki Dončiću, a se je na koncu vendarle smejalo 25-letnemu Ljubljančanu. Foto: Reuters

OKC je v napadu zaigrala navdihnjeno in disciplinirano. Do takrat je izgubila le tri žoge, po dobri predstavi v prvi četrtini, ki jo je dobila s 30:23, in razorožila Dallasov napad, pa je brutalno odgovorila na prve slabše minute na srečanju.

Dallas je ob pomoči glasnega občinstva v razprodani dvorani American Airlines Center po delnem rezultatu 14:2, katerega je sklenila trojka Luke Dončića, njegova tretja v prvem polčasu, sredi druge četrtine prešel v vodstvo z 42:40.

Trojka Luke Dončića za kratko vodstvo Dallasa (42:40):

Zadišalo je po velikem preobratu in boljšem nadaljevanju teličkov, a so nato gostje po minuti odmora zaigrali kot v transu. Do konca prvega polčasa so z delnim rezultatom 24:6 ušli gostiteljem in odšli na počitek z veliko prednostjo (64:48). Zadeli so deset trojk (10/24), blestel je zlasti prvi zvezdnik Shai Gilgeous Alexander, ki je ob metu 8/13 iz igre dosegel kar 21 točk.

Znova je v prvem polčasu izostal konkretnejši prispevek Kyrieja Irvinga, ki je v 19 minutah ob metu iz igre 2/5 prispeval 4 točke, gostitelje je ovirala tudi težava z osebnimi prekrški P.J. Washingtona. Kmalu si jih je nabral tri, tako da je v prvem polčasu na parketu prebil le devet minut. Soigralci so ga še kako pogrešali. Tudi zaradi njegovega dragocenega prispevka v obrambi.

Dallas z delnim rezultatom 13:0 povrnil upanje

Prednost Oklahome Cityja se je v drugem polčasu povzpela že na +17 (77:60), nato pa so sledile minute, ki so občinstvo v Dallasu dvignile na noge. Dallas se je na krilih Luke Dončića, pred tem je začel zadevati Derrick Jones Jr., kmalu pa se mu je pridružil še Kyrie Irving, približal na 73:77.

Kako je Luka Dončić pomagal Dallasu k delnem rezultatu 13:0 v tretji četrtini:

Dallas se je vrnil v igro, a žal ne za dolgo. Ko se je na parket vrnil Gilgeous-Alexander, je Oklahoma City znova vzpostavila rušilni ritem, s katerim je bistveno lažje polnila koš gostiteljev in si priigrala 13 točk prednosti. Tik pred koncem tretje četrtine, ko je Dončić znižal na 80:90, je Lu Dort prejel peto osebno napako. To je napovedalo boljše čase. Ko je dobre tri sekunde pred koncem tretje četrtine Derrick Jones Jr. s trojko znižal na 83:90, pa je postalo jasno, da bo v zadnji četrtini še kako pestro.

Dallas povedel že s 115:110, a ...

Shai Gilgeous-Alexander je znova kot za stavo polnil koš Dallasu. Dosegel je kar 36 točk. | Foto: Reuters Shai Gilgeous-Alexander je znova kot za stavo polnil koš Dallasu. Dosegel je kar 36 točk. Foto: Reuters Gostitelji, ki so v prvih treh četrtinah prejeli kar 90 točk (povprečno 30 na četrtino), so v zadnjem delu srečanja dvignili raven v obrambi. Prednost OKC se je topila. Luka Dončić je tako znižal na 90:94, Kyrie Irving s trojko sedem minut pred koncem na 95:97, Dereck Lively II pa je z zabijanjem izenačil na 97:97. Gostov vseeno to ni vrglo s tira, s štirimi zaporednimi točkami so dobrih pet minut pred koncem povedli s 101:97, nato je kot prvi (na koncu se je izkazalo, da tudi edini) na tekmi mejo 30 točk prebil SGA in popeljal goste do vodstva s 105:101.

Sledil je nor zaključek, v katerem je Dallas po zaslugi Irvinga in Jonesa Jr. minuto pred koncem povedel s 115:110. Prvič si je ustvaril kolikor toliko otipljivo prednost in se spogledoval s srečnim koncem. Takrat pa je vroči Kanadčan SGA mojstrsko z ekspresno trojko vrnil upanje gostom (115:113). Začela se je igra živcev. Gostiteljem se je zalomilo v naslednjem napadu, Gilgeous-Alexander pa je izkoristil darilo. Zadel je "podarjeni" prosti met, ker je PJ Washington še pred izvajanjem, znova je imel vmes prste Dort, storil prekršek v obrambi. Oklahoma je tako zaostajala le še za točko, Holmgren pa je nato po zabijanju in izvrstni asistenci Shaija  popeljal Oklahomo v vodstvo s 116:115. Ker je bilo do konca še manj kot pol minute, se je Dallas znašel v škripcih.

Kanadčan storil prekršek, Washington odločil zmagovalca

Trenutek, ki je odločil zmagovalca šeste tekme. SGA je tako storil prekršek nad Washingtonom Jr., ko je metal za tri točke. | Foto: Reuters Trenutek, ki je odločil zmagovalca šeste tekme. SGA je tako storil prekršek nad Washingtonom Jr., ko je metal za tri točke. Foto: Reuters Dončić je 20 sekund pred koncem popeljal gostitelje v zadnji napad in se nevarno zapletel, a le ohranil žogo v svojih rokah, nato pa jo slabe tri sekunde pred koncem dostavil Washingtonu. Ta se ni obotavljal, ampak s kota vrgel za tri točke. Takrat ga je nepravilno oviral Shai Gilgeous-Alexander, po trenerskem izzivu Marka Daigneaulta pa so sodniki, ki so na šesti tekmi Dončiću in domačim navijačem pogosto načenjali živce, zaradi očiglednega udarca po roki le prisodili prekršek prvemu zvezdniku gostov. P.J. Washington, čeprav v letošnji končnici izvaja proste mete le s polovično uspešnostjo, je postal junak. V zadnjo četrtino je vstopil brez točke, končal pa pri devetih!

S črte prostih metov je bil uspešen v uvodnih dveh poskusih, nato pa namerno zgrešil tretjega. Gostom sta preostali le še dve sekundi, a niso mogli sestaviti konkretnejšega napada. Jalen Williams je s svoje igralne polovice zalučal trojko, a krepko zgrešil cilj. V Teksasu je sledilo veliko slavje!

Dallas se je po letu 2022 znova uvrstil v konferenčni finale, za končno zmago nad Oklahomo Cityjem, katero je izločil po natanko istem scenariju, kot se je godilo tudi v seriji z LA Clippers, pa potreboval ogromno moči in živcev. To je bila serija, ki je dodobra izžela Kiddovo četo, a zdaj Dončića in druščino čaka nekaj dni počitka.

Kyrieja Irvinga so po naporni zmagi nad Oklahomo Cityja obšla čustva. | Foto: Reuters Kyrieja Irvinga so po naporni zmagi nad Oklahomo Cityja obšla čustva. Foto: Reuters

V noči na ponedeljek bodo izvedeli ime tekmeca v konferenčnem finalu, ko se bosta v odločilni sedmi tekmi serije spopadla branilec naslova Denver in pa Minnesota, moštvo Dallasa pa bo še močnejše, saj se bo ekipi pridružil tudi poškodovani Nemec Maxi Kleber. Prva tekma konferenčnega finala bo v noči na četrtek po slovenskem času.

Slovenski košarkarski virtuoz se je sicer podpisal pod še nekaj zgodovinskih dosežkov. Postal je šele peti košarkar v zgodovini lige NBA, ki je v končnici nanizal tri zaporedne trojne dvojčke. Po štiri sta jih Nikola Jokić in Wilt Chamberlain, Dončić pa se je s tremi pridružil Draymondu Greenu in Russllu Westbrooku. Je pa postal Dončić prvi v zgodovini tekmovanja, ki je s tremi zaporednimi trojnimi dvojčki končal serijo v končnici! Na večni klubski lestvici je prehitel Steva Nasha in postal košarkar z drugim največjim številom asistenc na tekmah končnice v zgodovini franšize Dallas Mavericks.

Neverjeten niz Irvinga

Pred šestim srečanjem v seriji je Mavse z optimizmom, tokrat še toliko bolj kot sicer, navdajalo tudi dejstvo, da imajo v svoji zasedbi Kyrieja Irvinga. Zakaj? Ker je 32-letni košarkar do takrat kot edini v ligi NBA dobil vseh trinajst tekem v končnicah lige NBA, na katerih bi se lahko zaključila serija. V noči na nedeljo je ta niz podaljšal na 14!

Luka Dončić bo drugič v karieri zaigral v konferenčnem finalu. Leta 2022 je izpadel proti Golden Statu. Tokrat ga čaka boljši iz obračuna Denver - Minnesota. | Foto: Reuters Luka Dončić bo drugič v karieri zaigral v konferenčnem finalu. Leta 2022 je izpadel proti Golden Statu. Tokrat ga čaka boljši iz obračuna Denver - Minnesota. Foto: Reuters

Kakšno pa je razmerje zmag in porazov na takšnih tekmah, ko je govor o Luki Dončiću? Odigral jih je osem in petkrat zmagal. Proti LA Clippers je dvakrat izgubil (2021, 2022) in enkrat zmagal (2024), proti Phoenixu je dvakrat zmagal (2022), proti Golden Statu je zmagal in izgubil (2022), proti Oklahoma Cityju pa po hudi drami le izkusil sladkost zmage. Poraja se vprašanje, kako bo na njegovi deveti tovrstni tekmi ...

Minnesota
Sportal Minnesota se je znesla nad nebogljenimi prvaki in jih odpravila za kar 45 točk! #video